Quantcast
Channel: La Leche Liga Magyarország - Beteg gyermek szoptatása

Pierre-Robin szindróma

$
0
0
Annak ellenére, hogy ritkán fordul elő, a Pierre Robin szindrómának sajátos szoptatási és újszülöttgondozási szempontjai vannak. Ezért fontos, hogy mindnyájan jól informáltak legyünk erről az elváltozásról.

Mi is az Pierre-Robin szindróma?

Pierre-Robin szindrómás csecsemő képe A Pierre-Robin szindróma (PRS), melyet először 1923-ban írtak le, egy veleszületett fejlődési rendellenesség, amelyben együtt fordul elő az abnormálisan kicsi alsó állkapocs (micrognathia), a szájpadhasadék, és a nyelv hátsó (vagy lefelé irányuló) elhelyezkedése (glossoptosis). A PRS rendellenességei önmagában nem örökletesek. Mivel a PRS az esetek több mint 80%-ban legalább egy genetikai szindrómával együtt jelentkezik, ezért genetikai betegségnek tartják.

A PRS súlyossága meglehetősen különböző. Néhány újszülött csak táplálási problémákkal küzd. Másoknak súlyos táplálási, légzési nehézségei vannak és további panaszaik az egyéb genetikai rendellenességek miatt (Pierre Robin Network, 2001).

Pierre Robin szindrómával kapcsolatos egyéb problémák

A fiatal PRS-s gyerekek körében a szájpadhasadék miatt gyakoriak a fülfertőzések. Ezek a fülfertőzések tubusbeültetéshez, illetve a nem kezelt fülproblémák megkésett beszédfejlődéshez vezethetnek, súlyos esetben pedig maradandó halláskárosodást is okozhatnak. A gyermekek hangképzése is károsodhat. A fülészeti problémák a szájpadhasadék zárását követően többnyire nyom nélkül megszűnnek, a gyermekkori rendszeres gyermek fül-orr-gégészeti gondozás azonban elengedhetetlen. Hasonlóan fontos a gyermek beszédindításának környékén a logopédiai gondozás megkezdése is. Gyakori a PRS gyermekek körében a reflux, amely többnyire 2-3 hónapos korukban jelentkezik. A PRS-s gyermekeknek a kicsiny állkapocs miatt zsúfolt lehet az alsó fogsora ami később fogszabályozó fogszakorvosi kezelést igényelhet (Pierre Robin Network, 2001).

A PRS-val született gyermekek több mint 80%-nál mutatható ki legalább egy, az elváltozással összefüggésben ma ismert 20 genetikai szindróma közül. A két leggyakoribb a Stickler-szindrómaés a velo-cardio-facial szindróma.

A PRS-s gyermekek körülbelül 20-30%-a szenved a Stickler-szindrómában. Ez a betegség az ízületeket, a szemet, a szájpadlást, a szívet és a hallást érinti. Mindez a szem látóhártyájának elváltozásában, vezetékes hallássérülésben, szívbetegségben, ízületi fájdalmakban és szájpadhasadékként jelentkezik.

A velo-cardio-facial szindróma veleszületett szívbetegséggel és szájpadhasadékkal jellemzett amihez több mint 180 további rendellenességet társíthatnak.

PRS-val született gyermekek táplálása

Gyakorlatilag minden PRS-val született gyermek táplálási és gyarapodási problémákkal küzd. A PRS-s újszülöttek számára kicsi álluk miatt nehézséget jelent, hogy a szopásnál a mellet jól bekapják. Amennyiben csak ez volna a probléma, valószínűleg különböző szoptatási pozíciókkal ezen javítani lehetne. A PRS-val született újszülöttek szájpadhasadéka azonban megnehezíti, hogy a szájban vákuumot hozzanak létre, amely szükséges ahhoz, hogy a mellbimbó a száj hátsó részébe kerüljön és a gyermek szopjon (Lawrence, 1999).
A nyelv rendellenes hátsó elhelyezkedése légzési problémákat okozhat evéskor és alváskor. A gyermek nyelve bizonyos testhelyzetekben akár el is zárhatja a légutakat (Pierre Robin Network, 2001).
Összességében a fentiek a szoptatást és a hagyományos cumisüvegből való táplálást majdnem lehetetlenné teszik.

A szájpadhasadék zárását követően, az áll természetes növekedésével, a PRS-val született újszülöttek túlnyomó többsége egészséges gyermekké cseperedik. Ugyanakkor, mivel a PRS - ha további genetikai elváltozások is fennállnak - többnyire egy komplexebb elváltozás egy egyszerű szájpadhasadéknál, a szoptatás a gyermek idősebb korábban sem valószínű.

Az esetleges respiráció miatt veszélyeztetett légzőrendszernek a kizárólagos anyatejes táplálás védelmet jelent a fertőzések ellen. A PRS-val született babák statisztikailag általában több időt töltenek kórházban a kezelések és megfigyelések miatt. Ez idő alatt fertőzéseknek vannak kitéve, melyek ellen az anyatej nagyon fontos passzív immunitást biztosíthat. Ezenfelül a szájpadhasadék növeli a visszatérő fülgyulladások esélyét. Kutatások megállapították, hogy összefüggés van a fülgyulladások számának csökkenése és az anyatejes táplálás között (Duncan, 1993 and Paradise, 1994). Mindezek miatt az anyatejes táplálást javasoljuk azoknak az újszülötteknek is, akik fizikailag nem képesek a szopásra. (The Womanly Art of Breastfeeding, 1997).

A gyarapodás majdnem minden PRS-ás újszülöttnek problémát jelent. Értékes kalóriákat veszít el a gyermek a tápláláskor, mikor is megpróbálja a tejet szájának hátsó részébe juttatni, lenyelni és közben a légzését is szabályozni. Speciális segítség nélkül több mint egy óráig is eltarthat mire a gyermek pár 10 ml-t tejet lenyel. A kalória-bevitel maximalizálásának érdekében a szülők és az egészségügyi dolgozók speciális táplálási módszereket használnak a PRS-s újszülötteknél.

Néhány újszülöttnél, jól használható az un. Mead Johnson etető. Az eszköz ugyan lehetővé teszi a szülő számára, hogy finom nyomással segítsen a gyermeknek, összhangban annak szívásával és nyelésével, ugyanakkor, ez az eszköz csak kismértékű préselő nyomást tesz lehetővé, ami az újszülöttnek többnyire még nem elegendő, hogy az üvegben lévő nyomás ellenében szívjon.

Haberman etető képe A Magyarországon is kapható Haberman etető (Medela AG Svájc), egy puha, meghosszabbított cumival ellátott speciális eszköz, amely ugyancsak lehetővé teszi a szülőnek, hogy tejet préseljen a gyermek szájába összhangban az újszülött szívásával és nyelésével. A cumit az üvegtől egy szelep választja így a cumirész mindig tele van, kiküszöbölve a vákuumot, és már nagyon gyenge szívásra is reagál.

A PRS-s újszülöttek túlnyomó többsége jól táplálható Haberman etetővel. Ritkán azonban komolyabb segítség un. szonda alkalmazása szükséges.

Az orrszonda egy átmenetileg használható eszköz, amelyet a csecsemő orrán keresztül, a nyelőcsövön át, a gyomorba vezetnek le. Ez a módszer a gravitációt hívja segítségül a tápláláshoz. Az orrszondát folyamatosan körülbelül 30 napig lehet használni. A gyomorszondát műtéti eljárással helyezik a gyomorba. A szondák segítségével a szülők, a szájon át adott tejmennyiséget egészíthetik ki (Pierre Robin Network, 2001).

Noha a PRS-s csecsemők a mellből általában nem tudnak szopni, megnyugvást találhatnak ott. Mindnyájan bátorítjuk tehát az édesanyákat, hogy alakítsanak ki szoptatási kapcsolatot az újszülött mellre helyezésével. A gyermek hordozása, az együttalvás, a meztelen bőrkontaktus mindegyike lehetőséget ad az édesanyának és gyermeknek a szoros kötődés kialakítására.
Egyik legfontosabb feladatunk segíteni és támogatni minden egyes édesanyát, hogy megtalálja saját, egyéni és szeretetteljes kapcsolatát gyermekével.

Írta:Horváth Bernadett Jill Landis: LEAVEN, Vol. 37 No. 5, October-November 2001, pp. 111-112. cikke alapján

Irodalom:

  1. Duncan, B. et al. Exclusive breast-feeding for at least 4 months protects against otitis media. Pediatrics 1993; 91(5):857-872.
  2. Good Mojab, C. Congenital disorders: Implications for breastfeeding. LEAVEN Dec 1999/Jan 2000; 123-28.
  3. Landis, J. Supporting the human-milk-feeding mother. LEAVEN Feb/Mar 2001; 3-6.
  4. Lawrence, R. and Lawrence, R. Breastfeeding: A Guide For the Medical Profession, 5th Edition. St. Louis, Missouri: Mosby, Inc., 1999; 489-91.
  5. Mohrbacher, N. and Stock, J. THE BREASTFEEDING ANSWER BOOK, Revised Edition. Schaumburg, IL: LLLI, 1997; 296-303.
  6. Paradise, J. et al. Evidence in infants with cleft palate that breast milk protects against otitis media. Pediatrics 1994; 94(6):853-860.
  7. The Womanly Art of Breastfeeding, 6th Ed. Schaumburg, IL: LLLI, 1997; 345, 349.
  8. Pierre Robin Network - www.pierrerobin.org

Néhány gyakorlati tanács

A táplálási probléma egyik oka a nyelv hátraesése, hátracsúszása nyelés közben. A baba hanyatt fektetve jellegzetesen fuldokolva lélegzik, mivel a nyelv elzárja a légcsövet. Éppen ezért nem ajánlatos az ilyen kisbabákat hanyatt fektetni, inkább oldalt vagy hasra. Ugyanezekben a pózokban érdemes a szoptatással is próbálkozni.

Vagyis: helyezkedjünk el jól megtámasztva félig ülő testhelyzetbe, és fektessük a babát meztelen mellkasunkra, a mellbimbó közvetlen közelébe kerüljön a szája. A kereső reflex segítségével nagy valószínűséggel a számára legjobb pózban kezd el szopni a baba, mert a bimbót csak igen nagyra tátott szájjal tudja bekapni, nyelve pedig, amennyire csak lehetséges, előrecsúszik, így nem fuldoklik úgy, mint a hagyományos szoptató pózokban. Ezzel, és a többi „baba felül” pózzal érdemes többször is türelemmel kísérletezni, noha a kiegészítést a fent felsorolt okok miatt csak szerencsés esetben, hónapok múlva lehet elhagyni, akkor ha az állkapocs és az egész arc növekedése következtében jobban bekaphatóvá válik a mell.

Ugyanezt az etetési pózt Habermann etetőnél is használhatjuk, tartsuk a babát enyhén előre buktatott helyzetben, és próbáljuk így aktívan a szájába juttatni az ételt a speciális etetőcumi segítségével.

SNS képe Akkor, ha a baba a hasadék zárásakor még szopik, vagy akkor kezdi el szoptatni az édesanya (ezzel is érdemes próbálkozni), de nem tud még eléggé hatékonyan enni, a kiegészítést kaphatja szoptatás közben a Medela SNS készülékkel. Ennek használatáról bővebb információt a www.szoptatasert.hu oldalon lehet találni, illetve az PRS-sel sújtott és/vagy hasadékos babák esetében feltétlenül érdemes szoptatási szaktanácsadóval konzultálni, hogy személyesen lehessen a legoptimálisabb etetési módszert megtalálni. A baba állapotától függően nagyon sokféle megoldás szóba jöhet.

Ha a szoptatás nem megoldható a műtétig, akkor is érdemes mell közelben tartani, és legalább mellen cumiztatni a babát, így valamivel könnyebb később valóban rászoktatni a szopásra. A testkontaktusra minden babának elemi szüksége van a fejlődéséhez, akkor is, ha nem szoptatják.

A szoptatási szaktanácsadó a megfelelő fejési gyakorlat elsajátításában is segíteni tud (ez naponta legalább hatszor fél óra fejést jelent). Így fenntartható és fokozható a tejtermelődés igény szerint. Hosszú távú fejésre általában a nagy teljesítményű, kétszívófejes mellszívók válnak be, jelenleg Magyarországon a Medela lactina férhető hozzá napi kölcsönzési díj fejében. Akkor, ha előre láthatólag hosszú távú fejésre kell berendezkedni, elképzelhető, hogy gazdaságosabb megvásárolni a készüléket, majd esetleg használtan továbbadni, ha már nem kell.

W. Ungváry Renáta szoptatási szaktanácsadó, IBCLC

HírLLLevél: 

témák: 


Bukás és reflux szoptatott babáknál

$
0
0

A kisbabám bukik - ez baj?

A bukás (amire élettani vagy szövődménymentes refluxként is utalnak) gyakori, és legtöbbbször normális jelenség a csecsemőknél. A legtöbb kisbaba bukik néha, mivel éretlen még az emésztőrendszere, ami miatt az étel könnyebben folyik vissza a nyelőcsőbe.

Gyakori a bukás, ha a kisbaba túl sok anyatejet evett meg túl gyorsan. Ez akkor fordulhat elő, ha a baba nagyon gyorsan vagy nagyon intenzíven szopik, vagy ha az édesanya melle túltelítődött. A bukás mennyisége általában sokkal nagyobbnak tűnik, mint amekkora valójában. Ha egy csecsemő figyelme könnyen elterelhető (elengedi a mellet és nézelődik), vagy nagyon nyugtalanul szopik, több levegőt nyelhet, és gyakrabban bukhat. Vannak babák, akik fogzáskor, a mászás vagy a hozzátáplálás megkezdésekor buknak többet.

Néhány adat (minden csecsemőre, nemcsak szoptatottakra):

  • A bukás általában közvetlenül evés után jön, de előfordulhat az evés befejezése után 1-2 órával is.
  • A 3 hónaposnál fiatalabb kisbabák fele napjában legalább egyszer bukik.
  • A bukás 2 és 4 hónapos kor közt a leggyakoribb, legintenzívebb.
  • 7-8 hónapos korra sok csecsemő kinövi a bukást.
  • A legtöbben egyéves korra abbahagyják a bukást.

Ha "vidáman bukó" kisbabád van, vagyis jól gyarapszik, a bukást nem kíséri nyűgösség, diszkomfort-érzés, és alapvetően elégedett a kicsi, akkor a bukás leginkább mosási és társasági problémának tekinthető, nem pedig orvosi kérdésnek.

A jelentős bukás néhány oka

  • Anyatej túltermelés vagy erős tejleadó reflex okozhat reflux-szerű tüneteket, és általában egyszerű intézkedésekkel megoldható.
  • Élelmiszer-érzékenység is okozhat jelentős mennyiségű bukást. A legvalószínűbb kiváltók a tejtermékek (a gyermek vagy az anya étrendjében). További megválaszolandó kérdések: kap-e a baba bármi mást az anyatejen kívül - tápszert, hozzátáplálást (gabonakásákat, pelyheket stb.), vitaminokat (vagy fluoridot, vasat), gyógyszert, gyógynövénykészítményt? Az édesanya szed-e valamilyen vitamint, gyógynövénykészítményt, gyógyszert, vasat stb.?
  • A refluxban (GERD, gastroesophageal reflux disease) szenvedő kisbabák általában sokat buknak (lásd lentebb).
    Bár szoptatott csecsemőknél ritkán figyelhető meg, az újszülött rendszeres sugárban hányása a pilorus sztenózis tünete lehet, egy olyan gyomorproblémáé, melyet műteni kell. Fiúknál négyszer gyakoribb, mint lányoknál, a tünetek általában 3 és 5 hetes kor közt jelentkeznek. Azokat az újszülötteket, aki naponta legalább egyszer sugárban hánynak, érdemes szakemberrel megvizsgáltatni.

Reflux

A refluxos csecsemők kis százaléka komoly kellemetlenségeket és komplikációkat él meg a reflux miatt. Ezeket a kisbabákat néhányan (a "vidáman bukók" ellenpontjaként) "sovány sírós"-ként emlegetik. Családi hajlam is valószínűsíthető a refluxnál. A reflux gyakori koraszülötteknél (az éretlen szervrendszerek miatt, koraszülöttségükből fakadóan), és olyan babáknál, akiknek egyéb egészségügyi problémáik is vannak. A reflux 12-24 hónapos korra általában javul.

Az alábbiak a reflux tünetei - különböző mértékben jelenhetnek meg, és a gyermekgyógyász diagnózisa feltétlenül szükséges:

  • Gyakori bukás vagy hányás; nyűgösség bukáskor. Néhány refluxos csecsemő nem bukik - a "csendes reflux" olyankor jelenik meg, amikor a gyomortartalom csak a nyelőcsőig jut, onnan visszakerül a gyomorba, így fájdalmat okoz, de bukást nem.
  • Félrenyelés, gyakori büfizés vagy csuklás, rossz lehelet.
  • A baba nyugtalan lehet, vagy rosszul alszik a diszkomfort miatt.

A súlyos reflux figyelmeztető jelei:

  • Vigasztalhatatlan, komoly nyugtalanság, sírás, amely az evéshez kapcsolódik.
  • Lassú gyarapodás, súlyvesztés vagy fejlődésben való megállás. Evési nehézség, mell/táplálék elutasítása.
  • Nyelési nehézség, fájó torok, rekedtség, krónikus orrdugulás, krónikus orrmelléküreg- és fülfertőzések.
  • Véres vagy sárga/zöld színű bukás.
  • Sandifer szindróma: a baba hátrafeszíti a nyakát és hátát, hogy megszabaduljon a reflux okozta fájdalomtól - ettől megnyúlik a nyelőcső, és csökken a rossz érzés.
  • Légzési problémák: bronchitis, ziháló légzés, krónikus köhögés, tüdőgyulladás, asztma, aspiráció, apnoé, cianózis.

A reflux miatt a csecsemő vagy kevesebbet eszik (ha az evés utáni fájdalommal társítja az evést, vagy ha nehéz nyelnie), vagy túleszi magát (mert a szopás a gyomorban tartja a gyomortartalmat, és mert az anyatej egy természetes antacidum, savlekötő).

A refluxról jelenleg rendelkezésre álló információk azt mutatják, hogy a reflux vizsgálata vagy kezelése 12 hónaposnál fiatalabb gyermekek esetében csak akkor kívánatos, ha a bukás lassú gyarapodással, súlyvesztéssel, súlyos fulladással, tüdő-megbetegedéssel vagy más komplikációval társul. Donna Secker, MS, RD Gastroesophageal Reflux Disease című cikke szerint: "az a refluxos csecsemő, aki szépen fejlődik és nem mutat más különösebb egészségügyi problémát, akkor jár a legjobban, ha alig vagy egyáltalán nem részesül terápiában."

Amikor a reflux lehetősége felmerül, sok esetben az orvos először különböző refluxellenes készítményekkel próbálkozik (anélkül, hogy vizsgálatokat végezne), hogy lássa, a készítmények javítanak-e a baba állapotán. Ha vizsgálat történik, az általános gyakorlat egy 24 órás pH-megfigyelés. Ez egy invazív vizsgálat, amikor is egy csövet vezetnek le a kisbaba torkán, hogy a nyelőcső alsó végén mérni tudják a savasság mértékét. Egy másik lehetőség, a bárium-nyeletéses vizsgálat, kevésbé invazív (a babával egy báriumos keveréket itatnak, majd megröntgenezik), de nem túl hatékony kisbabáknál, mert a csecsemők többsége refluxszal reagál, ha báriumot kap.

Szoptatási tippek

  • Tervezzünk gyakori szoptatást! A kisebb, gyakoribb adagokat könnyebb megemészteni a kisbabának.
    Igyekezzünk a kisbabát félig ülő vagy teljesen függőleges testhelyzetben szoptatni, vagy dőljünk hátra, hogy a baba rajtunk legyen, pocakja a pocakunkon! A jó mellretétel csökkenti a levegőnyelés esélyét.
  • A nyugtalan, vonakodva szopó csecsemőknél segíthet a sok-sok bőrkontaktus, a mozgás közben szoptatás (sétálva, ringatva), fürdés közben vagy félálomban szoptatás.
  • Hagyjuk, hogy a baba teljesen befejezze az egyik oldalon a szopást (várjunk, amíg magától elengedi, vagy elalszik), mielőtt a másik oldallal kínáljuk! A túl gyors váltás bukást okozhat. Ha a kicsi nagyon gyakran szeretne szopni, inkább néhány óránként váltsunk csak oldalt ahelyett, hogy minden szoptatásnál váltanánk!
  • Hagyjuk, hogy a kisbabánk minél többet komfortszopjon, cumizzon a mellen, mert ez csökkenti az irritációt, és gyorsítja a gyomor ürülését!
  • Kerüljük szoptatás után a gyors, hirtelen mozdulatokat, a baba felesleges mozgatását, rendezgetését!
  • Büfiztessünk a mellek közti váltáskor, és rögtön szoptatás után is!

Mit tehetek, hogy csökkentsem a bukást, refluxot?

  • Szoptass! A reflux ritkább a szoptatott csecsemőknél! Ráadásul a refluxos szoptatott kisbabáknál enyhébb és rövidebb ideig tart a reflux, kevesebb éjszakai kellemetlenséggel, mint a tápszeres babáknál. Azért is előnyös a szoptatás, mert az anyatej sokkal gyorsabban hagyja el a gyomrot (vagyis kevesebb ideig képes az étel visszajutni a nyelőcsőbe), és valószínűleg kevésbé irritáló, ha mégis visszajut.
  • Minél nyugodtabb a kisbabád, annál ritkább a reflux.
  • Szüntess meg minden dohányfüst-szennyezést körülöttetek, mivel ez egy komoly kiváltó tényező!
  • Csökkentsd vagy szüntesd meg a koffeinfogyasztásodat! Az édesanya jelentős koffeinfogyasztása hozzájárulhat a refluxhoz.
  • Minden refluxos csecsemő esetében gondolni kell allergiára! A Pediatrics áttekintő cikke (Salvatore 2002) szerint az egy évnél fiatalabb csecsemők refluxos problémáinak mintegy fele visszavezethető a tehéntej-fehérje allergiára. A szerzők felhívják a figyelmet arra, hogy a tünetek hasonlóak lehetnek, ezért a gyermekgyógyászoknak érdemes minden refluxgyanús esetet a tehéntejfehérje allergia szempontjából is megvizsgálni.
  • Pozícionálás:
    • a reflux akkor a legrosszabb, ha a baba hanyatt fekszik;
    • sok szülőnek beválik, ha hordozza (kendőben vagy bébihordóban) a gyermekét;
    • kerülendő a kisbaba hasának megnyomása, ettől erősödnek a refluxos tünetek és a diszkomfort (öltöztessük a babát lazaderekú ruhákba, ne szorítsuk meg túlságosan a pelenka derekát, kerüljük az előredöntött testhelyzeteket, pelenkacserénél inkább gördítsük a kicsit az oldalára ahelyett, hogy megemeljük a lábait);
    • friss tanulmányok keresték a refluxos csecsemőknek megfelelő testhelyzetet. Ezen tanulmányok szerint a baba fejének megemelése nem javított jelentősen az állapoton. Ami valóban javulást hozott, az a baloldalukon fekvés és a hasonfekvés volt! Hasra csak akkor fektessük a picit, ha teljesen éber, és folyamatosan figyelni tudunk rá, a bölcsőhalál megnövekedett kockázata miatt.
    • bár a friss kutatási eredmények nem támasztják alá, hogy érdemes félig fekvő (30 fokban megemelt) helyzetben tartani a kisbabát, ez mégis gyakori ajánlás maradt. A babahordozóban vagy hintában (60 fokos szögben) megemelt testhelyzet a kutatások szerint jobban erősíti a refluxos tüneteket, mint a hasonfekvő testhelyzet.
    • Amennyiben refluxellenes gyógyszert kap a baba, fontos, hogy az adagolását folyamatosan az állapotához és növekedéséhez igazítsák!

Mi a helyzet a sűrítőkkel?

A különböző őrlemények, melyeket hosszú ideje adatnak a csecsemőknek szánt anyatejhez vagy tápszerhez, mára ellentmondásos megítélésűvé váltak.

Működik? A sűrítők csökkenthetik a bukást, de a kutatások nem mutatnak csökkenést a reflux tekintetében (csendes reflux). A sűrítők mellett gyakran tapasztalható evéshez kötődő köhögés, lassabban ürül ki a gyomor, és nő a refluxos esetek, valamint az aspirációk száma. Fontos, hogy a rizsőrlemény/-pehely nem sűríti hatékonyan az anyatejet, az anyatej amiláz (szénhidrátbontó enzim) tartalma miatt.

Egészséges a babának? Ha sűrítőket alkalmazunk, figyelni kell, mennyit eszik a kisbaba, mert összességében így kevesebb anyatejhez juthat, vagyis csökken a tápanyagbevitel. Számos indoka van annak, hogy ne vezessük be túl hamar a gabonaféléket vagy más táplálékokat. Bizonyított, hogy a rizs vagy a gluténtartalmú gabonafélék bevezetése az étrendbe 3 hónapos kor előtt, növeli a gyermeknél az I. típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatát. Ráadásul a refluxos kisbabáknak sokkal inkább szükségük van minden védelemre az allergiák, a légúti és fülfertőzések ellen - miközben a tudományos eredmények szerint a korai hozzátáplálás éppen ezeknek a kockázatát növeli.

A szoptatási kapcsolat: A korai hozzátáplálás kapcsolatba hozható a korai elválasztódással. Ebből a szempontból a refluxos csecsemők már eleve nagyobb kockázatnak vannak kitéve nyugtalanságuk, esetleges szopási sztrájkjaik miatt, hiszen a szoptatáshoz esetleg kellemetlenséget társítanak.

Biztonság: Soha ne adjunk sűrítőt a baba táplálékához orvosi felügyelet nélkül, ha a baba gyengén vagy koordinálatlanul szopik!

Írta:Kelly Bonyata, IBCLC

Fordította:Patik Réka

Forrás

témák: 

Szoptatás ajak- és szájpadhasadékkal - Fabienne és Mauro története Németországból

$
0
0

Szeretném leírni azt az utat, amit bejártunk: attól kezdve, hogy a születendő kisbabánknál ajakhasadékot diagnosztizáltak, egészen addig, míg kisfiunkat, Maurót megoperálták. Különleges és cseppet sem egyszerű út volt, ugyanakkor nagyon intenzív és tapasztalatokban gazdag.

A hasadék megállapítása, döntés az otthonszülés mellett

A 24. héten a második ultrahangos vizsgálatnál fedezte fel a nőgyógyászunk, hogy gyermekünknek ajakhasadéka van. Addig a várandósság teljesen problémamentesen zajlott: megcsináltattuk a szokásos vizsgálatokat a bábával és megterveztük vele az otthonszülést, mivel első gyermekünk is otthon született.

Először egy világ omlott össze bennünk. Bűntudatunk volt és egyre csak a „miérteket” kerestük. Annál is inkább, mert a nőgyógyász megrótt, amiért túl későn kezdtem szedni a folsavat. Elkezdtem információk után kutatni, mi is az az ajakhasadék, és egyáltalán mi vár ránk…

Két hét múlva újabb ultrahangos vizsgálat következett, mely során további „rendellenességek” után kutattak. Szerencsére a bábánk mindenhová elkísért bennünket, ami ebben a helyzetben nagyon nagy támogatást jelentett. A nőgyógyászunk egyáltalán nem javasolta az otthonszülést, mivel a gyermeknek megszületése után gyomorszondára van szüksége, és a gyerekklinikán kell majd elhelyezni. Ez volt a következő sokk. Egyáltalán nem így képzeltük el a szülést, mindenekelőtt az anya és gyermeke különválasztása zavart bennünket.

Az interneten figyeltem fel a német hasadék-fórumra (Spalten-forum: http://www.lkgs.net/forum.php), ahol rögtön találtam egy édesanyát, aki otthon szülte meg hasadékos gyermekét. Ez megint adott egy kis reményt. Ezzel egy időben a bábánk felvette a kapcsolatot egy szoptatási tanácsadóval, aki hasadékos gyermekek szüleinek segít a gondozásban. Ő is ösztönzött minket az otthonszülésre, és azonnal készen állt arra, hogy támogasson bennünket. Amikor a sebész, aki később a kisbabánkat operálta, azt mondta, hogy az ajakhasadékos gyermekekkel, ha semmilyen más rendellenességgel nem terheltek, ugyanúgy kell bánni, mint minden más gyermekkel, megnyugodtunk.

Otthonszülés, a szoptatás kezdetei és az ujjetetés

2009. szeptember 7-én kisfiunkat, Maurót rövid és problémamentes otthonszülés után végre a karunkban tarthattuk.
Röviddel később megérkezett a szoptatási tanácsadó. Mauro első szopási kísérlete után a szoptatási tanácsadó megmutatta, hogyan fejjem ki a kolosztrumot, amit aztán összegyűjtöttünk és ujjetetővel oda is adtunk Maurónak. Nagyon jól sikerült.
Másnap reggel felkeresett minket a gyermekorvos.

Mivel Maurónak a szájpadja is nyitott volt, világos volt számomra, hogy nem tudom csupán szoptatással táplálni. Ezért három óránként szorgalmasan fejtem. Újra és újra odakínáltam Maurónak a mellemet, aki szívesen szopott, csak a hiányzó vákuum miatt nem tudta teljesen kiüríteni. Ezért aztán a lefejt tejet ujjetetővel odaadtam neki.

Alkalmazkodás a szájpadhasadékhoz, szoptatás és a Szoptanít használata

A harmadik napon a bábánk és a szoptatási tanácsadónk elvitt minket egy távolabb fekvő kórházba, ahol a szájpadhasadékot szájpadlemezzel lezárták. A szájpadhasadékról készült lenyomatot altatásban készítették volna, ami kétnapos kórházi tartózkodással jár. Ezt semmiképp nem szerettük volna. A szájpadról készült lenyomat elkészítése problémamentesen, altatás nélkül zajlott, délután pedig már úton voltunk hazafelé a szájpadlemezzel együtt.

Körülbelül három hét elteltével Mauro egyre nyugtalanabb lett a mellen. Úgy tűnt, túl kevés tej folyik a szájába. A szoptatási tanácsadó ekkor hozott nekünk egy "Szoptanít" (SNS) készüléket, aminek segítségével Mauro több tejhez jutott és újra elégedettebb volt.

Napközben Mauro a mellemen szopott, éjjel a férjem etette ujjetetővel. A Haberman-üveget nem akartam használni, mert attól féltem, hogy Mauro majd elutasítja a mellemet. A szoptatás egyszerűen túl fontos volt nekem, az ujjetetővel pedig viszonylag jól boldogultunk. Ha épp úton voltunk, és nem állt rendelkezésünkre szoptatáshoz megfelelő helyiség, akkor is az ujjetetővel adtunk Mauronak tejet. Idővel saját módszert fejlesztettünk ki, amivel mind a férjem, mind a nagymama tudta etetni Maurot.

Ez egy nagyon intenzív, kemény időszak volt. A fejés sok energiámat, a Szoptaníttal szoptatás sok időmet felemésztette, emellett pedig még a nagyobbik fiamat is el kellett látnom. Ha nem kaptam volna támogatást a férjemtől és az édesanyámtól, aki kétnaponta jött és mindenben segített, amiben csak tudott, nem tudom, hogy vészelem át ezt az időszakot.

Szoptatás az operáció előtt

Az operációig tartó időszakban újra és újra eljutottam az erőm határához. Emögött a kimerültség, az aggodalom, a félelem és Mauro hasadéka miatti bűntudatom állhatott. Ekkoriban terapeutához jártam Mauróval együtt, ami sokat segített. Ott ugyanis megszabadultam az aggodalmaktól és a félelmektől, és újra visszataláltam Mauróhoz.
Mauro közelsége a szoptatás alatt, a tudat, hogy anyatejjel táplálom őt, és hogy az operációt követően normálisan fogom tudni szoptatni, motiváltak abban, hogy tovább folytassam.

3 hónapos korában Mauro ismételten elutasította a mellemet. A Szoptanítból túl lassan folyt a tej, ezért a kisfiam türelmetlen és nyűgös lett. Így aztán két hétig a szoptatás ideje alatt ujjetetővel is spricceltem a szájába tejet. Ezzel a módszerrel ugyan elegendő tejet kapott, nekem azonban nagyon körülményes volt. Egy német édesanyától azt a tippet kaptam, hogy fúrjak egy lyukat a szoptanít palackjába, hogy gyorsabban folyjon belőle a tej. Az ötlet hatására Mauro és én sokkal jobban boldogultunk a Szoptaníttal és szoptatás ismételten könnyebben ment.
Mivel időközben nagyon sok tejem lett, már csak napi négy alkalommal fejtem, ami szintén megkönnyítette a hétköznapokat.

Az operáció: a hasadék bezárása és „igazi” szoptatás

Miután a műtét időpontján kétszer is változtattak, ami ismételten nagy megterhelést jelentett számunkra, mind érzelmileg, mind pedig szervezésileg, Maurót 7 hónaposan végre megoperálták. Mauro szájpadját és ajkát egy műtéttel zárták be. A jól sikerült műtét után hat napot töltöttünk a klinikán. A hat nap alatt egy zárólemez volt a szájában, ami rögtön az operáció után megkönnyítette az itatást (anélkül, hogy gyomorszondára lett volna szüksége). Mauro keveset akart inni, mert az infúzióból is kapott folyadékot. A mellemről először tudomást sem akart venni. A hatodik napon, a lemez eltávolítása után szoptattam meg először Szoptaníttal. Rögtön észrevettem, hogy egészen másként szívta a tejet. Igen, végre tudott igazán szívni!

Attól kezdve olyan volt nekem az egész, mint egy kis csoda. Minden nap közvetlenül a mellemből szopott, és csak keveset a Szoptanítból. Két héttel a hazaérkezésünk után leálltam a fejéssel, Mauro kizárólag szopott! Milyen egyszerű és feszültségmentes a szoptatás! Valódi élvezet!

A műtét eredményével maradéktalanul elégedettek vagyunk. Mauro gyorsan kipihente a fáradalmakat, és amikor a piros heg is egyre jobban elhalványult, alig lehetett észrevenni az egykori hasadékot. Mauro ekkoriban fedezte fel az evést, ami nagy örömöt okozott neki. 13 hónapos koráig szoptattam, amikor elválasztotta magát.

Nagyon boldog vagyok, hogy Mauro számára lehetővé tehettem a szoptatást, és örülök, hogy ezt a körülmények is lehetővé tették: a folyamatosan termelődő tejem, a problémamentes és felejthetetlen otthonszülés, a bába intenzív és szívből jövő segítsége, a szoptatási tanácsadó hozzáértő és erőt adó támogatása, gondoskodása, a férjem és édesanyám kincset érő támogatása a hétköznapokban, a sebészek csodás munkája, a gyermekorvos és terapeuta feleségének segítségnyújtása, akik újra és újra erőt adtak!

Ezúton szeretnék tiszta szívből köszönetet mondani a fentebb felsorolt összes embernek, aki mellettünk állt!

Az írás és a képek forrása:http://www.stillenbeispalte.de/erfahrungsberichte/

Fordította:Somogyi Boglárka, LLL szoptatási tanácsadó

témák: 

Vajon a kisbabám hasfájós? Hogyan dönthetem el?

$
0
0

Délután 6 óra van, és a sírás elkezdődik. Karodban a kéthetes kisbabád, a jól gyarapodó csecsemő mintapéldánya, akinek azt gondolnánk, hogy a világon semmi gondja. Hirtelen és váratlanul megfeszíti a lábacskáit, a háta ívbe hajlik, kis ökleit összeszorítja, és hadonászó lábait felfúvódott, feszes hasához húzza fel, majd fülsiketítő visításba kezd. Ha tudna beszélni, most azt mondaná: „Fájdalmaim vannak, és majd’ megőrülök!” Ahogy a babasírás erőssége fokozódik, a te idegességed is a tetőfokára hág, és teljesen tanácstalannak érzed magad. Fogalmad sincs, mi okozza a kisbabád fájdalmát, és hogyan enyhíthetnél a kínjain. A kicsi vigasztalhatatlan, és már te is vele sírsz. Együtt szenvedtek.

Próbálod szorosan átölelni, de a baba megfeszíti magát a tiltakozástól. Próbálod megszoptatni, de messzire tolja magát. Ringatod, énekelsz neki és lovagoltatod. Amitől tegnap még megnyugodott, az ma már nem működik. És a fejedben megszólal egy ismerős hang, és azt ismételgeti újra meg újra: „Mi baja a kisbabámnak? Mi a baj velem?”

Mire kipróbálsz minden jó tanácsot – többek közt Manci néni gyógynövényes teáit, az orvos által javasolt etetésbeli változtatásokat, és minden elképzelhető fogást – pont olyan rejtélyesen, ahogyan elkezdődött, nagyjából a baba 3-4 hónapos korában a küzdelem véget ér, és az élet megy tovább. A kicsi nem tűnik megviseltnek, te pedig lezárhatod kisbabás életed egyik legnehezebb fejezetét. Ez a hasfájás, más szóval kólika.

Mi az a kólika?

Bár nincs ember, aki teljesen megértené a csecsemőkori hasfájósságot, éljünk az alábbi két feltételezéssel: először is, a babának bélfájdalma van. (A kólika szó a görög „kolikos”-ból ered, ami azt jelenti: vastagbélfájdalom.) Másodszor, a babát kiborítja, felzaklatja a fájdalom. A hasfájósságról alkotott nézőpontom évekkel ezelőtt változott meg, amikor egy anya elhozta hozzám a csecsemőjét, hogy vizsgáljam meg, miért sír olyan sokat. Miután kólikát diagnosztizáltam, az anya nyers őszinteséggel azt kérdezte: „Ha jól értem, maguk gyerekorvosok azt nevezik kólikának, amikor nem tudják, mitől szenved a kisbaba, igaz?”. Igaza volt. Egy gasztroenterológus kollegám, akivel gyakran dolgozom együtt, egyszer bizalmasan így fogalmazott: „A kólika valójában egy hatbetűs szó arra, hogy 'fogalmam sincs'.”

Ha egy felnőttnek fájdalmai vannak, kezelőorvosával együtt alaposan utánajárnak, mi állhat a fájdalom hátterében, hogy mielőbb meg tudják szüntetni azt. Ezt szem előtt tartva kezdtem el felülvizsgálni a hasfájós csecsemőkről alkotott korábbi nézeteimet. Először is a diagnózislistámról töröltem a „kólika” kifejezést, és helyette azt írtam föl: „szenvedő kisbaba”. Amellett, hogy ez pontosabban kifejezi a lényeget, arra sarkallja a szülőket és engem is, hogy tovább kutassunk a kiváltó okok után, és a megoldást keressük. Az elnevezések sokszor terápiás hatással bírnak. Ha úgy nézünk kisbabánkra, hogy ő most szenved, és nem úgy, hogy egyszerűen csak sír, akkor sokkal valószínűbb, hogy együtt fogunk érezni vele – mint ahogy akkor is így tennénk, ha tudnánk, hogy fülgyulladása van. A sírást így nem a baba manipulatív eszközének tekintjük, amivel csak azt akarja elérni, hogy minél többször felvegyük, mint ahogy azt a hasfájásról szóló mítoszok legnépszerűbbike állítja.

Dr. Sears hasfájós tippjei:

  1. Ne hívjuk hasfájásnak, inkább szenvedő (vagy fizikai fájdalmakat átélő) kisbabának!
  2. Orvosunkkal együttműködve keressük tovább a sok sírás okát!

Vajon a kisbabám hasfájós? Hogyan dönthetem el?

Ha nem tudjuk biztosan megállapítani, hogy kisbabánk hasfájós-e vagy sem, akkor nagy valószínűséggel nem az. A csillapíthatatlan sírás szívet tépő rohamai nem hagynak semmi kétséget afelől, hogy a kisbaba valóban szenved. Bár senki nem ismeri a csecsemőkori hasfájásnak sem az okát, sem a pontos definícióját, a gyermekorvosok akkor mondanak egy láthatólag egészséges, szépen gyarapodó babát kólikásnak, ha a „hármas szám törvénye” érvényes rá. Ez azt jelenti, hogy a vigasztalhatatlan sírás

  • a születését követő három hétben kezdődött el,
  • legalább napi 3 órán át tart,
  • hetente legalább három nap jelentkezik,
  • legalább három hétig elhúzódik, és
  • általában a csecsemő három hónapos koráig véget ér.

Gyakran tanácsolom azt a bizonytalan szülőknek, hogy látogassanak meg a praxisomból olyan „kólika klubtag” szülőtársakat, akiknek valóban hasfájós volt a kisbabájuk. Gyakran megkönnyebbülve jönnek vissza egy-egy ilyen beszélgetésről, és megállapítják, hogy az ő gyerekük valójában nem is hasfájós.

Hasfájós kontra többemberes babák

Valójában csak értelmezés kérdése, hogyan különböztetjük meg egymástól a sokat síró vagy a többemberes babákat (ők azok, akik csak karban nyugszanak meg) a hasfájós (fizikai fájdalmat átélő, szenvedő) csecsemőktől. De a megnevezésnél sokkal fontosabb az, hogy mit kezdünk ezzel az információval. Gyermekorvosi praxisomban hasznosnak bizonyult a „többemberes baba” kifejezés használata, amikor úgy gondolom, hogy a csecsemő veleszületett természetével, temperamentumával magyarázható a sok sírás, és „szenvedő babának” amikor orvosi okot sejtek e mögött. A hasfájós babák nem egyszerűen nyűgösködnek, hanem valós fizikai fájdalmaik vannak. Kínzó kényelmetlenségérzetük miatt sikoltoznak olyan szívet tépően. A hasfájás intenzívebb gondoskodást, másféle megközelítést igényel. Ahogy egy praxisomban lévő anyuka fogalmazott: „A most 13 hónapos lányom a hasfájás koronázatlan királynője volt. Délután háromkor elkezdte, és megállás nélkül sírt nagyjából éjfélig. Amikor viszont nem fájt a hasa, egyszerűen csak többemberes baba volt. Higgyék el nekem, VAN különbség. A többemberes babák reagálnak a sok ölelésre, hordozásra, vigasztalásra – a hasfájós babáknál viszont semmi nem működik.”

Írta: Dr. William Sears

Fordította: M. Krebsz Aletta

Forrás

Kép forrása

témák: